”4-C insanlık dramıdır”

Türkiye Büro, Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk Büro Sen) Kocaeli Şubesi, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) önünde üyeleriyle birlikte bir basın açıklaması yaptı.

Şube Başkanı ve Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Rıfat Oypan, 4-C uygulamasının insanlık dramı olduğunu savundu.

Ülkemizde kamu yönetimindeki çarpıklık nedeniyle kamu hizmeti sunan çalışanların, birçok farklı hukuki düzenlemelere tabi olmasının, kamudaki bütünlüğü olumsuz etkilediğini söyleyen Oypan “Aynı kurum içinde aynı işi yapan, ancak bir tarafta nispeten yüksek maaş alan, diğer tarafta ise insan onuruna yakışmayan ücretle çalıştırılan kesim bulunmaktadır. Özellikle son 10 yılda kamuda istisnai olarak çalıştırılması planlanan sözleşmeli kamu çalışanlarının sayısının 40 binler düzeyinden 250 bin düzeyine çıkması, iş güvencesinin zayıflatılarak, devlet memuru kavramından, hükümet memuru kavramına geçişin ayak izlerini taşımakta” dedi.

2011 yılında çıkartılan KHK ile kamuda sözleşmeli olarak çalışmakta olan 4/B’li personelin kadroya geçirilmesinin sağlandığını anlatan Rıfat Oypan, Fakat 4-C’li personel kapsam dışında tutulmuştur” dedi. (Özgür Kocaeli)

You may also like...