4/B’ye geçince neler değişecek?

Geçici Personelin (4/C) Sözleşmeli Personel (4/B) statüsüne geçirileceği Salı günü sayın Cumhurbaşkanımız tarafından duyurulduktan sonra herkesin merak ettiği konu, acaba arasında ne farklar var, bizim için ne değişecek gibi sorular oldu. İlgililerden bir ses çıkmayınca bu durumu açıklamak yine bana düştü.

Tabi, ortada taslak bir metin olmadığı için kesin yargılardan kaçınarak ana hatlarla iki statü arasındaki farkları dilim döndüğünce aktarmaya çalışacağım.

BİR DEFA SÖZLEŞME YAPILIYOR

2016 yılından itibaren özelleştirmeden gelen 4/C’liler için uygulanan sistem gibi 4/B’de de bir defa sözleşme yapılıyor ve herhangi bir olumsuz durum olmadığı sürece her yıl otomatik olarak yenileniyor. Tek taraflı olarak sözleşmenin kurum tarafından feshi söz konusu ancak bunun için oturmuş bir mevzuat yapısı olduğu için sorun teşkil edecek bir durum olmayacak.

SOSYAL GÜVENLİK

4/C’lilerin sosyal güvenlik açısından eski SSK’ya tabi olduğu gibi sözleşmeli personel de yine SSK’ya tabi olacaktır.

YAŞ HADDİ VAR

4/C’liler, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan, emekli aylığı almaya hak kazandıkları anda emekliye ayrılmak zorundadır. Her ne kadar dava açıp çalışmaya devam etmek mümkünse de mevzuat böyledir. 4/B’de ise her şartta 65 yaşına kadar çalışma hakkı olacak.

PARA PEŞİN KIRMIZI MEŞİN

Bilindiği üzere 4/C’liler, çalışarak maaş alıyordu yani 30 gün çalıştıktan sonra maaş ödeniyordu. 4/B’de ise aynı devlet memurları gibi maaşlar peşin alınıyor. Bu da çeşitli özel ödemelerde, memurlarla yaşanan ödeme günü farklıklarını ortadan kaldıracaktır.

ÜCRETLER

Ortaya bir yasa metni çıkmadan bu durum hakkında bir şey söylemek spekülasyondan öte gitmez ancak bazı ana başlıkları söyleyebiliriz. Her altı ayda bir memur maaş katsayısına bağlı olarak artan bir azami bürüt ücret var. Alınacak maaş her halükarda bu ücreti aşamıyor. Aynı devler memurları gibi kadro unvanları söz konusu. Bu unvanlar kurumdan kuruma değişiklik gösterebiliyor. Maaşlar bu unvanlara ve her 5 yılda bir dikkate alınan kıdeme göre belirleniyor.

EĞİTİM DURUMU

4/C için ilkokul, lise ve yüksekokul olan eğitim düzeyi, 4/B’de biraz daha esnetiliyor. Aynı ücretler gibi çıkacak olan yasaya göre herkesin eğitim durumuna göre uygun unvana geçmesi söz konusu olabileceği gibi herkesi aynı unvanda ya da tahsis edilecek bir kaç unvanda da toplayabilirler. Eğer mevcut duruma göre yapılacağı kararlaştırılırsa; meslek lisesi mezunu teknisyen, teknik yüksekokul mezunu tekniker, fakülte mezunu uzman ya da okuduğu bölüme göre mühendis, psikolog, programcı vs de olabilir.

GÖREVDE YÜKSELME HAKKI YOK

4/B’de de aynı 4/C gibi görevde yükselme hakkı yok. Sadece kişinin eğitim durumu değişirse ve kurumunda buna uygun uygun kadro unvanı varsa, tamamen kurumun inisiyatifine bağlı olarak unvan değiştirmek mümkün olabiliyor.

EK ÖDEME

4/C’liler 217,5 lira ek ödeme alırken 4/B’de bu ek ödemeler unvanlara ve kıdeme göre değişmekte olup en düşük ek ödeme ise %65 oranındadır.

FAZLA MESAİ

4/C’de 50 saate kadar fazla mesai ücreti alınıyorken, 4/B’de fazla mesai ücreti yerine haftalık 40 saati aşan sürelere her 8 saat için bir gün ücretli izin veriliyor.

İZİNLER

4/C’de her ay için 2 gün olan ücretli izin hakkı; 4/B’de memurlarla aynı. 10 yıla kadar 20 gün 10 yıldan fazla 30 gün ücretli izin alınabiliyor. Bazı kurumlarda yaşanan izinleri toplu olarak kullanma problemi 4/B’de yaşanmayacak ancak izinlerin bir sonraki yıla devri söz konusu olamayacak. Sözleşmeli personel olunca maalesef yine ücretsiz izin alma hakkı olmayacak.

NAKİL HAKKI

4/C’de belli durumlarda kurum içinde ve kurumlar arasında nakil hakkı varken 4/B’ye geçtikten sonra sadece mazerete bağlı olarak kurum içi nakil hakkı olacak. Bunun için de 1 yıl çalışma şartı aranıyor. Kurumlar arası nakil hakkı olmayacak. Eğer çalıştığı kurumdan memnun olmayan varsa şimdiden kurumunu değiştirmesine baksın derim.

ASKERLİK DÖNÜŞÜ İŞE BAŞLAMA

4/C’de askerlik dönüşü işe başlama hakkında bir açıklık yoktu ancak sözleşmeli personel olunca aynı memurlar gibi askerlik dönüşü çalıştığı kuruma başvurup, 30 gün içinde görevinize tekrar başlayabiliyorsunuz.

İŞ SONU TAZMİNATI

4/B’de de emekli olurken iş sonu tazminatı ödeniyor. Bu da yine aylık brüt ücretin yıllık olarak alınması şeklinde gerçekleşiyor. Ancak bu ücret muadili bir memurun aldığı tazminatı geçemiyor.

Konuya ilgili yapılacak olan yasal düzenlemenin taslak metni yakın zamanda elimize ulaşırsa daha ayrıntılı bir bilgilendirme yapma rezervini koyarak burada tamamlamak istiyorum. Umarım bu düzenleme herkes için hayırlara vesile olur ve 12 yıldır yaşanan kayıpları karşılamasa da; 4/C’lilerin geleceğe daha umutla bakmasını sağlar.

Süleyman ÜSTÜN
Özelleştirme.Net Genel Koordinatörü

You may also like...