4/B Değil 4/B’ye Tabi

Bizlerin yıllardır, toplumun aylardır beklediği karar nihayet Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlandı yayımlanmasına ancak en sonda söyleyeceğimizi en başta söyleyelim ki dağ fare doğurdu.

Gelin bu işi birlikte tartışıp karara bağlayalım, oldu bittiye gelmesin, en azından sendika temsilcilerimizle bu iş müzakere ederek yapılsın dediğimizde hep olumsuz bakmakla, hiç bir şeyden memnun olmamakla suçlandık. Ancak gelinen noktada ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı.

Değişiklik metninin tamamını yayınladığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle ana başlıklar halinde değişikliğin neler getirdiğini aktaralım sonra bazı can alıcı maddelerden yola çıkarak dağın neden fare doğurduğunu anlatmaya çalışalım.

-4/C yürürlükten kaldırılıyor.
-Halen 4/C’de çalışanlar, 90 gün içinde kurumları tarafından 4/B’ye geçiriliyor.
-Çalışma şartları, görevler ve ücretler BKK tarafından belirlenecek.
-Şu anda nerede ne iş yapılıyorsa aynı şekilde devam edilecek.
-İş sonu tazminatı ödenmemiş çalışma süreleri ücret ve izin süreleri hesabında dikkate alınacak.
-Doğum ve askerlik haricinde boşalan pozisyonlar hiç bir şekilde doldurulmayacak.
-4/C’ye geçiş için başvuruları DPB’de bekleyenlerin hakkı kaybolmayacak.
-Personel, emekliliği dolduktan sonra çalıştırılamayacak.
-Halen işçi olarak çalışan 4/C’ye geçiş hakkı olan personel de 4/B’ye geçebilecek.

Görüleceği üzere 4/C belasından kurtulmuş görünüyoruz ancak onun yerine gelen şeyin ondan daha iyi olduğunu kimse söyleyemez.

4/B Değil 4/B’ye Tabi

Bir kere 4/B”nin doğal haliyle çalışmıyoruz. Nasıl ki bir çok 4/C’ye tabi personel varken hepsinin ayrı ayrı çalışma koşulları ve ücretleri varsa burada da aynı durum söz konusu. Değişiklik ile 4/C’liler 4/B’ye aktarılmıyor, 4/B maddesine göre çalışıyor. Bunu söyle izah etmeye çalışayım. 4/B’de normalde 65 yaşına kadar çalışma hakkı olmasına rağmen 4/C’den 4/B’ye geçen personel, emekliliği aylığı almaya hak kazandığı tarihten itibaren sözleşmesi iptal edilecek. Bu hüküm ne demek istediğimi anlatması açısından size bir fikir verecektir. Ayrıca halen emekliliği dolmuş ve çalışan personelin geçişi ise yine başka sıkıntılara neden olacaktır.

Ücretler ve Haklar Muamma

4/C’den 4/B’ye geçiş yapan personelin yapacağı işler ve alacağı ücretler bir başka muamma. Düzenleme bu duruma BKK’nın karar vereceğini söylüyor. Peki BKK ne zaman karar verecek? Neye göre karar verecek? Her yıl tekrar tekrar karar mı verecek? Bir çok sorunu halletmişken başa mı döneceğiz? Mesela kimin ne görevde çalışacağı ve kaç lira alacağına BKK karar verecek. Şimdiki durumdan bir farkı var mı? Belki aldığımız aynı ücretleri alacağız. Ek ödeme için belki yine ayrı bir karar çıkacak. Olumsuz bakıyorsun diyenlere şu soruyu soruyorum: Neden bu karar bir kaç cümleyle 4/B’ye geçirim, 4/B mevzuatı ne diyorsa aynen yapılacak demiyor da başka başka paydaşlar çıkarıp süreci zora sokuyor? Eğer bizler için ayrı bir düzenleme yapılmayacaksa ne gerek var bunlara? Yıllarca uyardım, buradan herkesi yine uyarıyorum; eğer sessiz kalırsak bırakın 4/B’nin haklarını 4/C’nin haklarına bile ulaşamayız. Bu 4/B’nn içinde ayrı bir 4/C mevzuatıdır, bunu asla kabul etmiyorum.

Sabreden Aç Kalacak, Çorbayı Kurnaz İçecek

Bir başka kabul edilemez durum ise; halihazırda kadrolu işçi olarak çalışanlar için yapılan düzenleme. Buna göre beyefendiler canı sıkılınca, istedikleri zaman ben geçmek istiyorum diyerek 4/B’ye geçebilecek. 12 senedir maddi-manevi eziyet çeken 4/C’li belki de emeklin dolmuş diye 4/B’ye alınmayacak ama bu arkadaşlar hop diye geçecekler. Bu durum hiçbir vicdanın kabul edebileceği bir şey değildir.

Kadro Yakınlaşmadı

Şimdi anlıyorsunuz değil mi neden bunun meclisten geçmediğini. Eğer meclisten geçseydi belki bir ay sonra yasalaşırdı ancak bu garabet durum ortaya çıkmazdı. Son bir hatırlatma ile tamamlamak istiyorum. Birilerimizin umut olarak dağıttığı ilerde bir gün 4/B’liler kadroya alınacak o zaman işimiz çok daha kolay olacak diyenler şunu düşünsün. Bu düzenlemeye göre eğer o zaman özelleştirmeden 4/B’ye gelenler de kadroya alınır denmediği sürece o haktan da yararlanamayacağımız.

İşte bu sebeplerden dolayı diyoruz ki dağ fare doğurdu. Umut fakirin ekmeği, umalım da çıkacak olan BKK’da güzel maddeler yer alır. (Süleyman ÜSTÜN)

You may also like...