2012 işlemleri nasıl olacak?

Birkaç gündür gelen yoğun talepler doğrultusunda 2012 yılı için işe başlama işlemlerinin nasıl yapılacağı konusunda bir açıklama gereği yapmayı gerekli bulduk.

Bilindiği üzere, 2004/7898 sayılı “Özelleştirme Uygulamaları Sonucunda İşsiz Kalan ve Bilahare İşsiz Kalacak Olan İşçilerin Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Geçici Personel Statüsünde İstihdam Edilmelerine İlişkin Esaslar” kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 4/C’li personelin çalışmaya devam edebilmesi için her yıl bir bakanlar kurulu kararı çıkarılarak ilgili personelin çalışabilmesi için hukuki altyapı sağlanmaktadır.

2012 yılı içinde öncelikle bu kararnamenin çıkması beklenecektir. Daha önce bu kararnamenin çıkması yeterli olmuyor, Maliye bakanlığı tarafından hazırlanıp onaylanan tip sözleşme örneğinin kurumlara gönderilmesi bekleniyordu.

2011 yılında yapılan değişiklikle yeni bir sözleşme gelmesini beklemeden eski mevcut sözleşme ile yeni sözleşmelerin yapılıp personelin göreve başlatılması sağlanmıştı. Dolayısıyla yeni bir sözleşme beklemeden eski sözleşmeler kullanılarak yeni bir sözleşme yapılacaktır.

Ancak; başta da ifade ettiğim gibi bu işlemler yeni Bakanlar Kurulu Kararı yayımlandıktan sonra yapılabilecektir. Dolayısıyla yeni Bakanlar Kurulu Kararı çıkmadan 4/C’li personel göreve başlatılamayacaktır.
Bakanlar Kurulu Kararı’nın ne zaman çıkacağı konusunda çeşitli şeyler söylenebilse de spekülasyondan öte gitmeyecektir. Önceki yıllarda yaşanan tecrübelere dayanarak en geç 31 Aralık’a kadar çıkabileceği gibi uzaması da söz konusu olabilir.

Eğer uzama söz konusu olursa, panik yapmaya gerek yoktur. Çünkü karara göre yılda sadece 11 ay çalışabileceğimiz için 1 ayın altında sürecek olan bir uzamanın bize bir zararı olmayacaktır. Sadece bir aydan fazla süren bir uzama bizim çalışma süremizde azalmaya sebep olabilir.

Yapılacak şey; 2012 yılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın çıkmasını beklemek, karar çıkmasıyla birlikte eski sözleşme metinleriyle yapılacak olan sözleşmelerin hazırlanarak göreve başlamaktır.

Arkadaşlarımıza sakin olmalarını ve bu rutin işlemlerin yapılmasını beklemelerini tavsiye diyorum.

Saygılarımla
Süleyman ÜSTÜN
Özelleştirme.Net Genel Koordinatörü

You may also like...

 • halil

  sayın süleyman bey peki anladık 2011 yılı sözleşmelerinin aynısına sözleşme imzaladık 2012 yılı için 4c lilerin durumları için iyileştirme olduğu zaman sizin sözleşmenizde ne yazıyorsa odur derlerse ne diyeceğiz..

 • Halil bey;
  Eğer sözleşmede bir değişiklik yoksa – ki yok – değişen bir şey olmayacaktır. Sözleşmede değişen bir madde olursa o zaman zaten yeni vize gönderilecektir.

 • sinan

  Süleyman bey MEB de çalışan 4c lilerin sözleşmesi 31 aralıkta bitiyor ancak şuana dek çalıştığımız kurumlar en azından benim çalıştığım kurumagelmedi bununla ilgili bir bilginiz varmı ? Kurumuna yazı gelen arkadaşlar oldumu ?

 • Sinan bey;
  Bakanlar Kurulu Karar çıkmadan kimse bir yazı göndermez. BKK da yılbaşına kadar çıkması lazım. Aksi takdirde zaten iş uzamış demektir.

 • mahmut

  Bugün ayın 29 u yha kimin umurundaki 4/c li 1 ay işsizmiş yok efem maaş almamış,çocuklarına harçlık veremiomuş çok ta tın yapmayın yahuuuuu çokta tın bak gördünüzmü kendilerine bir gecede misli emekli maaş sonrada çıkıosun 4/c linin 2012 kararnamesi yok efem iyileştirilmesi yok efem hayati yazıcının aile yardımı sözü yok efem Bülent arınç ‘ın kadro sözü valla göbeğim çatlarcasına gülüom söleyin bakiiim ben de bir 4/c li olarak sizce keyiftenmi ? Eğer TBMM de 4/c li iseniz ohhhhhhhhhh ne ala … dilerim Allah ‘tan bnm yaşadıklarımın aynısını bize bunu reva görenlerinde kendileri de yaşasın.

 • he

  sevgili dostlar bunları sandık başına gittiğimizde düşünmeliyiz diyorlar onlara iş verdik geçmiş iktidarların kapı dışarı koydukları diyorlar siz süleyman bey bu konu ile geniş bilgiye sahipsiniz geçmiş iktidarlar kaç kişiyi mağdur etmişler ki ekranlara çıkanlar geçmiş iktidarların işsizlerine iş verdik diyorlar kıyaslayalım bakalım bunları mağdur ettikleri kaç kişi eski iktidarların mağdur ettikleri kaç kişi benim bildiğim ve hatırladığım kadarıyla 1856 kişi kadardır ama bu sayı çoğu emekli oldu ayrıldı gittiler bu gün 44 000 kişi olmuş her şey ortada yorum bize bu mağduriyete mahkum edenler düşünsünler

 • tuncay güz

  Merhaba Süleyman Bey, yılda onbir ay çalıştıktan sonra cıktığımız bir ay üçretsiz izin de veya bakanlar kurulu kararı kararı cıkana kadar gecicek olan süre içerisinde işsizlik maaşına başvurabilirmiyiz.

 • Tuncay bey;
  4/C’li personelden işsizlik ödeneği kesintisi olmadığı için hiç bir suretle işsizlik maaşı alınamaz.

 • songul

  Peki bizler işbaşi yaptırılmadık karar çıkmadı diye ne zaman çıkacağıda belli değil o halde bazı kurumlar neye göre işbaşı yaptırdı bu kanun herkese farklımı işliyor.

 • mahmut

  Bu gün 02 Ocak 2012 ve Bakanlar Kurulundan ses seda çıkmadı eeee nolcek şimdi
  İnşaallah bu ay böle işsiz maaşsız yahu Allah aşkına ne biçim iş bilen varsa yazsın…14 Aralık tan bu yana istirahat verildi Ocak 15 e kadar yat denildi bakanlarımız kurulun ca inş. bu ay çıkmaz bu karar işde ozaman yandık ki ne yandık

 • maduruz

  siz bize çok iyi söylüyorsunuz süleyman bey ama biz zaten bir ay maaş alamadık bir ay da bu ay alamazsak mahfolduk bittik çocuklarımız var evdeki masraflarımız var ne yapacağız biz bu nedir böyle bu sıkıntı ALLAHIM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.

 • maduruz

  SAYIN BAŞBAKANIMA SESLENİYORUM BİZİ DÜŞÜNMEYİN AİLEMİZİ ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ DÜŞÜNÜN SADECE İNANIN ÇOK AİLELER BOŞANIYORLAR PARA SIKINTISINDAN GEÇİM DERDİNDEN ZOR DURUMDAYIZ ZOR ZOR….

 • halil uysal

  Bazı kurumlar arkadaşlarımızı çalışmaya başlattılar.Hangi yasaya dayanarak başlattılar?Muhtemelen bizler kararnameyle değil,memurlara toplu sözleşme yasasıyla işbaşı yapacağız.

 • şahin kara 4/c li

  tbmm deki 4/c liler akp li , bizler CCC olmaz bize kadro yada aile yardımı aile yardımını SÖZ veripte vermeyen akp liler kadromu verecek………………………

 • ayseyilmaz

  SAYIN SÜLEYMAN BEY BENİM EŞİM ANKARA BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİNDE 4A LI ÇALIŞIYOR BUNLARA NE OLACAK KADRO VERİLMEYECEKMİ BUĞSAŞ PERSONELİ ŞOFÖR OLARAK ÇALIŞIYOR 4A LI LAR SÖZLEŞMEYE ALINACAKMI CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM