2002 – 2010 Satış Haritası

Muharrem İnce, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin 2002-2010 yılları arasında yapılan özelleştirmelerin haritasını açıkladı.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, iki gün önce Meclis’te düzenlediği basın toplantısına, “2002-2010 Satış Haritası” yazan, özelleştirme uygulamalarının yer aldığı bir harita ile geldi. Medya tarafından yeterince gündeme getirilmeyen bu açıklamada Muharrem İnce, çarpıcı bilgiler verdi. Yoksullaşan, satılan bir Türkiye bulunduğu söyleyen İnce, “Sayın Başbakan, bu Türkiye haritasını gösterseydi, AKP milletvekilleri anında alkışlarlardı. Çünkü onlar yanlış haritaları alkışlamaya alışkınlar” dedi.

“80 YILLIK BİRİKİM SATILMIŞ, 2 YOL YAPTIK DİYE ÖVÜNÜYORLAR”

Türkiye’nin 80 yıllık birikimlerinin 2002 yılından bu yana satıldığını vurgulayan İnce, açıklamasına şöyle devam etti:

“33 milyar dolarlık özelleştirme yapmışlar. 851 kalem fabrika, tesis, liman, gayrimenkul bunları satmışlar ve bunlar sadece Özelleştirme İdaresinin yaptığı satışlar. Bunun içerisinde TMSF tarafından yapılan satışlar yok. Kent içindeki değerli okul arazileri, maliye tarafından satılan gayrimenkuller yok. TOKİ tarafından satılan, maden ruhsatları yok.

2002 yılında vergi gelirleri 59 katrilyon iken 2010 yılında 193 katrilyona çıkmış. 33 milyar dolarlık da özelleştirme yapılmış. Vatandaştan 3,5-4 kata yakın fazla vergi alınmış, bu milletin 80 yıllık birikimleri satılmış sonra da ‘2 tane konut, 2 tane yol yaptık ‘ diye övünüyorlar. TOKİ o konutları bedava mı yaptı? Vatandaştan parasını almadı mı? ‘TOKİ 20 bine yakın derslik yapmış. Milli Eğitim Bakanlığı derslik yaptık diye övünüyor. Halbuki bunları TOKİ yapmış, vatandaş bunun parasını ödüyor.”

“221 MİLYAR DOLAR OLAN BORÇ, BUGÜN 509 MİLYAR DOLAR OLDU”

AKP hükümetinin, Cumhuriyet tarihindeki en başarısız hükümeti olduğuna vurgu yapan İnce, 2002 yılında 221 milyar dolar olan borcun, bugün 509 milyar dolara yükseldiğinin altını çizdi. İnce, “Yoksullaşan, satılan bir Türkiye var. Bunların karşısında kuru gürültüyle övünen bir iktidar var. Hatta hızını alamamışlar, 3 Ocak 2011 tarihinde 29 milyon dolarlık bir özelleştirme daha yapmışlar. Sata sata bitiremediler. Bu iktidar, ocağımıza incir ağacı dikmiştir” diye konuştu.

Konuşmasını harita üzerinde belirlenen özelleştirmeleri göstererek sürdüren İnce, şöyle devam etti:

“Türk Telekom, PETKİM, TÜPRAŞ, ERDEMİR… Türkiye’nin tüm vilayetlerine bakınız. Nerede ne satıldığı ortadadır. Bu milletin 80 yıllık birikimlerinin satış haritasıdır bu. Araç muayene istasyonları, Kıbrıs Türk Hava Yolları, Turan Emeksiz yolcu gemisi, Karadeniz yolcu gemisi, Ankara feribotu, Samsun feribotu… Aklınıza ne geliyorsa… Tekel taşınmazları, Şeker ve Çimento fabrikaları…”

Haritada bulunan incir ağacını işaret eden İnce, ”Ama işin özeti budur işte. Ocağımıza dikilen incir ağacı. 72 milyonun ocağına nasıl incir ağacı dikilir, bu harita çok iyi göstermektedir.”

İşte medyanın görmezlikten geldiği o harita:

You may also like...