11 ay 28 gün çalışan sözleşmeli olamaz

4/C’lilerin sözleşmeli pozisyonuna geçirilmesini isteyen Büro Memur-Sen, konu hakkında Türkiye İstatistik Kurumu ve Devlet Personel Başkanlığı’na resmi yazı gönderdi. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, “11 ay 28 gün çalışan bir kişiye ‘geçici personel’ diyemezsiniz” dedi.

Büro Memur-Sen, Devlet Personel Başkanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu’na resmi yazı göndererek 4/C’lilerin sözleşmeli pozisyonuna geçirilmesini istedi.

Konu hakkında açıklama yapan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, kamuda aynı yerde, aynı işi yapmalarına rağmen statülerinin farklı olması nedeniyle çalışanlar arasında idari, mali ve sosyal haklar yönünden birçok farklılık bulunduğunu belirterek bu durumun Anayasa ile güvence altına alınan eşitlik ve adalet ilkelerine aykırı olduğunu kaydetti. 4/C’lilerin tanımında ‘bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğunda’ ifadesinin yer almasına karşılık fiilen böyle bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Genel Başkan Yusuf Yazgan, “Çok az kurumda gerçekten geçici işlerde 4/C’li personel nadiren çalıştırılmaktadır. Bunun yanı sıra bu statünün son zamanlarda bir istihdam şekli olarak kabul edildiği açıkça görülmektedir. Adalet Bakanlığı, TÜİK, İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurumda 4/C’liler daimi çalışır pozisyonuna geçmiştir. 11 ay 28 gün çalışan bir kişiye ‘geçici personel’ diyemezsiniz” dedi.

POZİSYON TANIMI YAPILMALI

632 Sayılı Kararname ile sözleşmeli personel pozisyonlarında çalışanların memur kadrolarına atandığını hatırlatan Yazgan, “Ancak birçok kamu kurum ve kuruluşundaki sözleşmeli personel ve 4/C mağdurları kadroya alınmadı. Bazı sözleşmelilere sağlanan hakların, kamuda çalışan diğer sözleşmelilere ve 4/C’lilere verilmemesi, Anayasa ile güvence altına alınan eşitlik ve adalet ilkelerine aykırıdır. Bu nedenle sürekli iş ve hizmetlerde ‘geçici personel’ statüsünde istihdam edilen personel, gördürülen iş ve hizmetlerin pozisyon tanımlarının yapılarak durumlarına uygun ‘sözleşmeli personel’ statüsüne kavuşturulmalıdır” diye konuştu. (Hürriyet)

You may also like...

 • TÜİK 4/c Lİ

  Senden sendikacı sendikandan da sendika olmaz.Bizler senin yalanlarına sendikanın yalanlarına doyduk. TÜİK deki geçiciler için neden 4/b istiyorsunuz da kadro istemiyor sunuz?Haksen kadro yani 4/a istiyor,Kesk kadro istiyor,Kamusen kadro istiyor ama Mecbursen 4/b istiyor.Neden?Çünkü kadroluların hakkını koruyamayan bir sendika,aile yardımı alamayacak kadar beceriksiz olan bir sendika ne işe yarar.Yada sendika denebilir mi?Bazılarımız bunlara kanmaya devam etsinler.Bizlere sökmez bunlar..

 • izzett algül

  bizler toplum yararına çalışanlarız bizlerede birhak tanınmalı hiçbir sosyal hakka sahip degiliz yarınlarımız yıllardır karanlık önümüzü hic görmedik yetkilileren bizlere sahip çıkmasını bu konuyu sendikalarla birlikte ele almasını istiyoruz bizlere bir ekmeye muhtaç insanlarız sorunlarımızı yeterince dile getiremiyoz sendika ve çalışma bakanlıgı işkur a yinede teşekür ediyoruz saygılar

 • tuğba

  tyçp işçileri için daimi işçi olmak istiyoruz.9 ay çalışıp çıkış alamk istemiyorız teşekkürler

 • iş istiyoruz kadro istiyoruz

 • bizimde çoluk çocuğumuz var bizde iş ekmek istiyoruz 9 ay çalıştırıp kapı dışarı ediyorsunuz ne halde olduğumuzu biliyormusunuz. yalvarıyoruz ya sözleşme ya kadro.

 • Mahmut

  Satın bakanım 45 yaşına geldik liseyi bitirdiğimiz halde işkurda 3 yıldır tyçp hizmetli olarak çalışıyoruz.Bizide 2.sınıf vatandaşlıktan çıkarmanızı istiyoruz.Bizede sözleşme yada kadro istiyoruz.Saygılarımla istirham ederim.

 • tyçp ye süzleşme yada kadrao yoksa akp yede oy yok hep birlik olalım akpyi sandığa gümelim

 • bıktık onların yalanından onlar parayı koyacak yer bulamıyorlar biz ise bir işe muhtacıc çocuklarımız aç 9 aylık bizi iş kura koymuşlar yarın yine sokaklarda işsiz gezecez lütfe tyçp de çalışan arkadaşlar bize süzleşme bari verin ha vermiyorsanız o akpnin ampülünü sündürelim arkadaşlar

 • alah buyuktır her işten haberdadır yaşamak çok zor çekılmez yalanız sabır sabır gerek teşkurler yeni türkiye yyyyyyyyyyyyyyyyyeeeeeeeeeeeeee

 • Tyçp işkur önsen çpl lisesinde geçici işçi olarak çalımaktayım.Ama 13 haziran itibarıyla işsiz kalacağım.bakmakla olduğum 8 nüfusum var ne yapmalıyım gider çok gelir az sayın başbakanım bize bir yeşil ışık yakda bizde geçelim.selamlar.